Knipex 98 00 7/16". Open-end wrench, chrome-platedw position 15 °, wrench size 7/16 ", 120.7 mm
€18.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62179
Manufacturer Nr.
98 00 7/16"
Open-end wrench, chrome-plated, jaw position 15 °, wrench size 7/16 ", 120.7 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62157 | 7 mm |
| WL62158 | 8 mm |
| WL62159 | 9 mm |
| WL62160 | 1/2" |
| WL62161 | 1/4" |
| WL62162 | 10 mm |
| WL62163 | 11 mm |
| WL62164 | 12 mm |
| WL62165 | 13 mm |
| WL62166 | 14 mm |
| WL62167 | 15 mm |
| WL62168 | 16 mm |
| WL62169 | 17 mm |
| WL62170 | 18 mm |
| WL62171 | 19 mm |
| WL62172 | 22 mm |
| WL62173 | 24 mm |
| WL62174 | 27 mm |
| WL62175 | 3/4" |
| WL62176 | 3/8" |
| WL62177 | 5/16" |
| WL62178 | 5/8" |
| WL62179 | 7/16" |
| WL62180 | 9/16" |
Jaw position 15°. Basic tool chrome-plated. - Length l max.: 120.7mm - Head thickness a max.: 5.5mm - Head width b max.: 30mm
- jaw position 15°.
- Basic tool chrome-plated
Product details
| item number | WL62179 |
| model | 98 00 7/16" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 00 7/16" |
| dimensions (LxWxH) | 125 mm x 27 mm x 11 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 120.7 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 00 7/16" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 98 01 14. Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 14 mm, 195 mm€25.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 01 15. Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 15 mm, 200 mm€25.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 01 17. Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 17 mm, 205 mm€26.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
