Knipex 98 00 9/16". Open-end wrench, chrome-platedw position 15 °, wrench size 9/16 ", 152.4 mm
€20.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62180
Manufacturer Nr.
98 00 9/16"
Open-end wrench, chrome-plated, jaw position 15 °, wrench size 9/16 ", 152.4 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62157 | 7 mm |
| WL62158 | 8 mm |
| WL62159 | 9 mm |
| WL62160 | 1/2" |
| WL62161 | 1/4" |
| WL62162 | 10 mm |
| WL62163 | 11 mm |
| WL62164 | 12 mm |
| WL62165 | 13 mm |
| WL62166 | 14 mm |
| WL62167 | 15 mm |
| WL62168 | 16 mm |
| WL62169 | 17 mm |
| WL62170 | 18 mm |
| WL62171 | 19 mm |
| WL62172 | 22 mm |
| WL62173 | 24 mm |
| WL62174 | 27 mm |
| WL62175 | 3/4" |
| WL62176 | 3/8" |
| WL62177 | 5/16" |
| WL62178 | 5/8" |
| WL62179 | 7/16" |
| WL62180 | 9/16" |
Jaw position 15°. Basic tool chrome-plated. - Length l max.: 152,4mm - Head thickness a max.: 6,5mm - Head width b max.: 35mm
- jaw position 15°.
- Basic tool chrome-plated
Product details
| item number | WL62180 |
| model | 98 00 9/16" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 00 9/16" |
| dimensions (LxWxH) | 153 mm x 35 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 170 mm x 84 mm x 32 mm |
| Packaging volume | 0.441 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 152.40000000000001 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 00 9/16" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 97 49 71. Crimping die set for solar connector MC4 (Multi-Contact)€132.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 74. Crimping insert for unshielded Molex connectors€137.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 71 1. Positioning aid for 97 49 71 (solar connector MC4)€62.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -