Knipex 98 03 13. Socket wrench with screwdriver handle, burnished, insulated, key width 13 mm, 237 mm
€21.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62206
Manufacturer Nr.
98 03 13
Socket wrench with screwdriver handle, burnished, insulated, key width 13 mm, 237 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62196 | 4 mm | 230 mm |
| WL62197 | 5 mm | 230 mm |
| WL62198 | 5.5 mm | 232 mm |
| WL62199 | 6 mm | 232 mm |
| WL62200 | 7 mm | 237 mm |
| WL62201 | 8 mm | 237 mm |
| WL62202 | 9 mm | 237 mm |
| WL62203 | 10 mm | 237 mm |
| WL62204 | 11 mm | 237 mm |
| WL62205 | 12 mm | 237 mm |
| WL62206 | 13 mm | 237 mm |
Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Width across flats S: 13.0mm - Handle length max.: 112mm - Head diameter d: 21mm Blade length 125mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62206 |
| model | 98 03 13 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 03 13 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 35 mm x 32 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 124 mm x 86 mm |
| Packaging volume | 3.466 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 237 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 125 mm |
| wrench width | 13 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 03 13 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
-
-
Knipex 42 14 280. Welding grip pliers, galvanised, 280 mm€33.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost