Knipex 98 04 08. Socket wrench with T-handle, wrench size 8, 200 mm
€22.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62207
Manufacturer Nr.
98 04 08
Socket wrench with T-handle, wrench size 8, 200 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62207 | 8 mm |
| WL62208 | 10 mm |
| WL62209 | 13 mm |
| WL62210 | 17 mm |
| WL62211 | 19 mm |
| WL62212 | 22 mm |
Socket wrench - Width across flats S: 8.0mm - Max. handle length: 90mm - Head diameter d: 15mm - VDE-tested: Yes
Product details
| item number | WL62207 |
| model | 98 04 08 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 04 08 |
| dimensions (LxWxH) | 205 mm x 155 mm x 155 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 200 mm x 155 mm x 23 mm |
| Packaging volume | 0.713 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 200 mm |
| type of handle | VDE |
| wrench width | 8 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 04 08 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 38 11 200. Mechanic pliers, black atramentized, 200 mm€21.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 37 43 125. Gripping pliers for precision mechanics, chrome-plated, 125 mm€21.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 37 41 125. Gripping pliers for precision mechanics, black atramentized, 125 mm€17.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -