Knipex 98 05 17. Socket wrench with T-handle, key size 17, 300 mm
€32.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62214
Manufacturer Nr.
98 05 17
Socket wrench with T-handle, key size 17, 300 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62213 | 13 mm |
| WL62214 | 17 mm |
| WL62215 | 19 mm |
Socket wrench - Width across flats S: 17.0mm - Max. handle length: 155mm - Head diameter d: 28.5mm - VDE-tested: Yes
Product details
| item number | WL62214 |
| model | 98 05 17 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 05 17 |
| dimensions (LxWxH) | 300 mm x 160 mm x 34 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 300 mm x 155 mm x 28 mm |
| Packaging volume | 1.302 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 300 mm |
| type of handle | VDE |
| wrench width | 17 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 05 17 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
Knipex 42 14 280. Welding grip pliers, galvanised, 280 mm€33.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-