Knipex 98 13 60. Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, width across flats 6 mm, 212 mm
€9.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62222
Manufacturer Nr.
98 13 60
Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, width across flats 6 mm, 212 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62217 | 2 mm |
| WL62218 | 2.5 mm |
| WL62219 | 3 mm |
| WL62220 | 4 mm |
| WL62221 | 5 mm |
| WL62222 | 6 mm |
Screwdriver for hexagon socket screws Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 100.0mm - Width across flats: 6.0mm - Uninsulated blade length: 15.0mm - Handle length: 112mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62222 |
| model | 98 13 60 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 13 60 |
| dimensions (LxWxH) | 210 mm x 35 mm x 32 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagon socket |
| tool length | 212 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 100 mm |
| wrench width | 6 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 13 60 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 95 39 720. Movable spare blade for 95 31 720 / 95 32 060€125.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 95 39 870. Movable spare blade for 95 31 870 / 95 32 100€167.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
