Knipex 98 20 25. Screwdriver for slotted screws, black oxide finish, insulated, 177 mm
€5.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62230
Manufacturer Nr.
98 20 25
Screwdriver for slotted screws, black oxide finish, insulated, 177 mm
Other versions
| item number | blade length | cutting width | cutting edge thickness |
| WL62229 | 200 mm | 10 mm | 1.6 mm |
| WL62230 | 75 mm | 2.5 mm | 0.4 mm |
| WL62231 | 100 mm | 3 mm | 0.5 mm |
| WL62233 | 100 mm | 3.5 mm | 0.6 mm |
| WL62235 | 100 mm | 4 mm | 0.8 mm |
| WL62237 | 125 mm | 5.5 mm | 1 mm |
| WL62239 | 150 mm | 6.5 mm | 1.2 mm |
| WL62240 | 175 mm | 8 mm | 1.2 mm |
Screwdriver for slotted screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 75mm - Uninsulated blade length: 15mm - Handle length: 102mm - Blade width: 2.5mm - Blade thickness: 0.4mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62230 |
| model | 98 20 25 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 20 25 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 24 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 213 mm x 75 mm x 49 mm |
| Packaging volume | 0.799 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| cutting edge thickness | 0.4 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| tool length | 177 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 75 mm |
| cutting width | 2.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 20 25 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
-
Knipex 90 29 15. Calibration mandrel for 90 25 20 (Geberit pipes)€21.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -