Knipex 98 20 55. Screwdriver for slotted screws, black oxide finish, insulated, 232 mm
€7.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62237
Manufacturer Nr.
98 20 55
Screwdriver for slotted screws, black oxide finish, insulated, 232 mm
Other versions
| item number | blade length | cutting width | cutting edge thickness |
| WL62229 | 200 mm | 10 mm | 1.6 mm |
| WL62230 | 75 mm | 2.5 mm | 0.4 mm |
| WL62231 | 100 mm | 3 mm | 0.5 mm |
| WL62233 | 100 mm | 3.5 mm | 0.6 mm |
| WL62235 | 100 mm | 4 mm | 0.8 mm |
| WL62237 | 125 mm | 5.5 mm | 1 mm |
| WL62239 | 150 mm | 6.5 mm | 1.2 mm |
| WL62240 | 175 mm | 8 mm | 1.2 mm |
Screwdriver for slotted screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 125mm - Uninsulated blade length: 15mm - Handle length: 107mm - Blade width: 5.5mm - Blade thickness: 1.0mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62237 |
| model | 98 20 55 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 20 55 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 28 mm x 29 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 93 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.532 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| cutting edge thickness | 1 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| tool length | 232 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 125 mm |
| cutting width | 5.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 20 55 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



