Knipex 98 20 65 SL. Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 262 mm
€11.86
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62238
Manufacturer Nr.
98 20 65 SL
Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 262 mm
Other versions
| item number | cutting edge thickness & cutting width | blade length |
| WL62232 | 0.6 mm & 3.5 mm | 100 mm |
| WL62234 | 0.8 mm & 4 mm | 100 mm |
| WL62236 | 1 mm & 5.5 mm | 125 mm |
| WL62238 | 1.2 mm & 6.5 mm | 150 mm |
Screwdriver (Slim) for slotted screws: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements..: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 150mm - uninsulated blade length: 15mm - handle length: 112mm - cutting edge width: 6.5mm - cutting edge thickness: 1.2mm - VDE-tested: Yes
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62238 |
| model | 98 20 65 SL |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 20 65 SL |
| dimensions (LxWxH) | 260 mm x 35 mm x 32 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| cutting edge thickness | 1.2 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| tool length | 262 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 150 mm |
| cutting width | 6.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 20 65 SL |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 08 22 145. Pointed combination pliers, black atramentized, 145 mm€21.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


