Knipex 98 24 01 SLS. Screwdriver (Slim), PlusMinus Phillips, burnished, insulated, 187 mm
€9.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62244
Manufacturer Nr.
98 24 01 SLS
Screwdriver (Slim), PlusMinus Phillips, burnished, insulated, 187 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62244 | 187 mm & 80 mm |
| WL62247 | 212 mm & 100 mm |
Screwdriver (Slim) PlusMinus drive tip for PlusMinus profile screws. For use with electrical installation components such as circuit breakers: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements...: Ergonomically optimized 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PH/S 1 - Blade length: 80mm - Handle length: 107mm - Uninsulated blade length: 15mm - VDE-tested: Yes
- Drive tip for PlusMinus profile screws
- For use with electrical installation components such as circuit breakers
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62244 |
| model | 98 24 01 SLS |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 24 01 SLS |
| dimensions (LxWxH) | 187 mm x 28 mm x 30 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.205 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 187 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 24 01 SLS |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 90 31 02 SB. TubiX pipe cutter, 180 mm, sales packaging€58.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
Knipex 90 42 250. Profile compo with pliers, burnished, 250 mm€100.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost