Knipex 98 25 00. Screwdriver for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 162 mm
€5.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62251
Manufacturer Nr.
98 25 00
Screwdriver for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 162 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62251 | 162 mm & 60 mm |
| WL62254 | 187 mm & 80 mm |
| WL62257 | 212 mm & 100 mm |
| WL62258 | 270 mm & 150 mm |
| WL62259 | 320 mm & 200 mm |
Screwdrivers for cross-slotted head screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PZ0 - Blade length: 60mm - Handle length: 102mm - Blade Ø: 3.0mm - Uninsulated blade length: 15mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62251 |
| model | 98 25 00 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 25 00 |
| dimensions (LxWxH) | 160 mm x 25 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.104 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 162 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade diameter | 3 mm |
| blade length | 60 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 25 00 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



