Knipex 98 25 01 SL. Screwdriver (slim), for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 187 mm
€9.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62252
Manufacturer Nr.
98 25 01 SL
Screwdriver (slim), for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 187 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62252 | 187 mm & 80 mm |
| WL62255 | 212 mm & 100 mm |
Screwdriver (Slim) for cross-slotted head screws: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements..: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PZ1 - Blade length: 80mm - Handle length: 107mm - Uninsulated blade length: 15mm - VDE-tested: Yes
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62252 |
| model | 98 25 01 SL |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 25 01 SL |
| dimensions (LxWxH) | 185 mm x 28 mm x 30 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.104 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 187 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 25 01 SL |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 98 01 24. Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 24 mm, 265 mm€35.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


