Knipex 98 25 04. Screwdriver for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 320 mm
€16.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62259
Manufacturer Nr.
98 25 04
Screwdriver for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 320 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62251 | 162 mm & 60 mm |
| WL62254 | 187 mm & 80 mm |
| WL62257 | 212 mm & 100 mm |
| WL62258 | 270 mm & 150 mm |
| WL62259 | 320 mm & 200 mm |
Screwdrivers for cross-slotted head screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PZ4 - Blade length: 200mm - Handle length: 120mm - Blade Ø: 10.0mm - Uninsulated blade length: 18mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62259 |
| model | 98 25 04 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 25 04 |
| dimensions (LxWxH) | 315 mm x 37 mm x 36 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 123 mm x 86 mm |
| Packaging volume | 3.456 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 320 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade diameter | 10 mm |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 25 04 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 77 02 135 H. Electronic side cutter with inserted hard metal cutting edge, 135 mm€106.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 77 02 120 H. Electronics side cutter with inserted carbide cutting edge, 120 mm€101.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -