Knipex 98 26 30. Screwdriver for Torx screws TX30, black oxide finish, insulated, 210 mm
€8.07
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62264
Manufacturer Nr.
98 26 30
Screwdriver for Torx screws TX30, black oxide finish, insulated, 210 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL62260 | TX10 |
| WL62261 | TX15 |
| WL62262 | TX20 |
| WL62263 | TX25 |
| WL62264 | TX30 |
Screwdriver for Torx® screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: TX30 - Blade length: 100mm - Handle length: 112mm - Uninsulated blade length: 18mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62264 |
| model | 98 26 30 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 26 30 |
| dimensions (LxWxH) | 315 mm x 37 mm x 36 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| type of screw | TX30 |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 210 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 26 30 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 31 25 160. Gripping pliers (needle nose pliers), chrome-plated, 160 mm€33.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 31 15 160. Gripping pliers (needle nose pliers), chrome-plated, 160 mm€30.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 31 21 160. Gripping pliers (needle nose pliers), black atramentized, 160 mm€26.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 31 11 160. Gripping pliers (needle nose pliers), black atramentized, 160 mm€24.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost