Knipex 98 29 45. Socket wrench insert 3/8 "for TX45, 117 mm
€33.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62269
Manufacturer Nr.
98 29 45
Socket wrench insert 3/8 "for TX45, 117 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL62265 | TX25 | 123 mm |
| WL62266 | TX27 | 123 mm |
| WL62267 | TX30 | 123 mm |
| WL62268 | TX40 | 123 mm |
| WL62269 | TX45 | 117 mm |
| WL62270 | TX50 | 117 mm |
Socket 3/8" basic tool chrome plated. - Size: TX45
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62269 |
| model | 98 29 45 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 29 45 |
| dimensions (LxWxH) | 117 mm x 23 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 147 mm x 76 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| type of screw | TX45 |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 117 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 29 45 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 74 12 180. Power side cutter, black atramentized, 180 mm€29.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 21 200. Power side cutter, black atramentized, 200 mm€25.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 12 160. Heavy duty side cutter, black atramentized, 160 mm€26.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 21 250. Power side cutter, black atramentized, 250 mm€32.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost