Knipex 98 37 5/8". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 46 mm
€18.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62289
Manufacturer Nr.
98 37 5/8"
Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 46 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62277 | 1/2" | 45 mm |
| WL62286 | 3/4" | 49 mm |
| WL62287 | 3/8" | 42 mm |
| WL62288 | 5/16" | 42 mm |
| WL62289 | 5/8" | 46 mm |
| WL62290 | 7/16" | 43 mm |
| WL62291 | 9/16" | 47 mm |
Socket (double hex): For inch screw heads. Basic tool chrome-plated. With double hexagon (12-sided). - Diameter of active side d max.: 26,2mm
- For inch screw heads
- Basic tool chrome plated
- With double hexagon (12-sided)
Product details
| item number | WL62289 |
| model | 98 37 5/8" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 37 5/8" |
| dimensions (LxWxH) | 45 mm x 25 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 46 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 37 5/8" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
Knipex 00 11 06. Universal key for common cabinets and locking systems, 90 mm€33.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 11 06 V03. Control cabinet key "DoubleJoint", 62 mm€17.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
