Knipex 98 40. Cross handle with external square 1/2", 200 mm
€48.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62295
Manufacturer Nr.
98 40
Cross handle with external square 1/2", 200 mm
For holding socket wrench inserts. Quick, safe and easy locking of the operating tools by spring-loaded ball. Chrome-plated basic tool.
- For holding socket wrench inserts
- Quick, safe and easy locking of the operating tools by means of a spring-loaded ball.
- Chrome-plated basic tool
Product details
| item number | WL62295 |
| model | 98 40 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 40 |
| dimensions (LxWxH) | 205 mm x 175 mm x 28 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 250 mm x 190 mm x 35 mm |
| Packaging volume | 1.663 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 40 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



