Knipex 98 49 08. Socket wrench insert for Allen screws with a 1/2 "internal square, wrench size 8 mm, 75 mm
€28.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62322
Manufacturer Nr.
98 49 08
Socket wrench insert for Allen screws with a 1/2 "internal square, wrench size 8 mm, 75 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62320 | 5 mm |
| WL62321 | 6 mm |
| WL62322 | 8 mm |
- For metric hexagon socket screw heads.
- Basic tool chrome plated
- Special tool steel
- insulated according to IEC 60900, applicable up to 1000 V AC/1500 V DC
Product details
| item number | WL62322 |
| model | 98 49 08 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 49 08 |
| dimensions (LxWxH) | 90 mm x 24 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 170 mm x 84 mm x 32 mm |
| Packaging volume | 0.441 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN 7422 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 75 mm |
| wrench width | 8 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 49 08 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 77 02 135 H. Electronic side cutter with inserted hard metal cutting edge, 135 mm€106.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
Knipex 77 02 120 H. Electronics side cutter with inserted carbide cutting edge, 120 mm€101.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost