H3+5. Hygiene pallets with retaining edge
€75.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
H3+5
Manufacturer Nr.
H3+5
Clean maximum performance
AUER Packaging's hygienic pallet is also known as the H1 or H3 pallet. It has been specially developed for the storage and transportation of foodstuffs. Its standardised external dimensions make it the perfect basis for hygienically flawless stackable containers and also suitable for worldwide exports.
AUER Packaging's hygienic pallet is also known as the H1 or H3 pallet. It has been specially developed for the storage and transportation of foodstuffs. Its standardised external dimensions make it the perfect basis for hygienically flawless stackable containers and also suitable for worldwide exports.
- Food-safe
- Suitable for worldwide exports
- Heat and cold-resistant
- Easy to clean
Frequently Bought Together
-
This Item:
€75.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
MPHD 1208. Medium pallets with retaining edge
€57.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
R 1210. Cleanroom pallets made from reclaimed material with retaining edge
€58.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions L x W x H | 120 x 100 x 16 cm |
| Upper surface | Perforated |
| Design | 2 transverse and 3 longitudinal skids |
| Non-continuous retaining edge | Outer retaining edge 8 mm |
| Weight | 13.96 kg |
| Tolerance ± | 10% |
| Material | HD-PE |
| Colour | silver grey similar RAL 7001 |
| Note | not suitable for high-bay storage systems |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | H3+5 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 13.960000 |
| Note | Stück auf Palette - 15 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
-
EG TEK 64 B1. Einsatzkästen Einsatz für Eurobehälter 60 x 40 cm, Bestückung 1€41.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EG TEK 64. Einsatzkästen Einsatz für Eurobehälter 60 x 40 cm, unbestückt€8.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EG TEK 64 B2. Einsatzkästen Einsatz für Eurobehälter 60 x 40 cm, Bestückung 2€29.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EG TEK 43 B9. Einsatzkästen Einsatz für Eurobehälter 40 x 30 cm, Bestückung 9€14.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










