LP 1210. Lightweight pallets with retaining edge
€23.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
LP 1210
Manufacturer Nr.
LP 1210
Sturdy lightweights
The outstanding property of AUER Packaging's lightweight pallet is its especially low empty weight. It nevertheless has an impressive load-bearing capacity and is therefore suitable for use in worldwide transportation. Light pallets with legs can be stored inside each other to save space and skids provide optimal stability especially for large loads.
The outstanding property of AUER Packaging's lightweight pallet is its especially low empty weight. It nevertheless has an impressive load-bearing capacity and is therefore suitable for use in worldwide transportation. Light pallets with legs can be stored inside each other to save space and skids provide optimal stability especially for large loads.
- Can be stacked inside each other to save space
- Low empty weight
- Very resilient
- Suitable for worldwide exports
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
R 12105 OS. Cleanroom pallets made from reclaimed material without retaining edge
€62.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
R 1208. Cleanroom pallets made from reclaimed material with retaining edge
€49.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions L x W x H | 120 x 100 x 15.7 cm |
| Upper surface | Perforated |
| Design | with 9 feet |
| Non-continuous retaining edge | Outer retaining edge 7 mm |
| Weight | 6.68 kg |
| Tolerance ± | 10% |
| Material | HD-PE |
| Colour | traffic black similar RAL 9017 |
| Stacking height | 45 mm |
| Note | not suitable for high-bay storage systems |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | LP 1210 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 6.680000 |
| Note | Stück auf Palette - 50 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
-
Auer EG GEF QLT 4332 HG. Eurobehälter mit Quer- und Längsteiler€101.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Auer EG GEF QLT 6412. Eurobehälter mit Quer- und Längsteiler€81.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Auer EG GEF QLT 6475. Eurobehälter mit Quer- und Längsteiler€79.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Auer EG GEF QLT 6417. Eurobehälter mit Quer- und Längsteiler€86.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










