MB 8642. Reusable containers Classic
€39.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
MB 8642
Manufacturer Nr.
MB 8642
Versatile storage aids
AUER Packaging's reusable containers are an especially versatile storage aid. Due to their slightly conical shape, they can be stacked inside each other when empty or stacked on top of each other using lids or stacking frames.
AUER Packaging's reusable containers are an especially versatile storage aid. Due to their slightly conical shape, they can be stacked inside each other when empty or stacked on top of each other using lids or stacking frames.
- Up to 75% less empty volume
- Space-saving when transported empty
- Can be stacked inside and on top of each other
- Especially sturdy
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
MBD 6417. Reusable containers with lid
€16.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
FB 64/32. Foldable boxes without lid, 60x40x32 cm
€22.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 80 x 60 x 42 cm |
| Internal dimensions at bottom L x W | 68.5 x 50.3 cm |
| Internal dimensions at top L x W | 74.2 x 56.1 cm |
| Internal dimension height | 40.1 cm |
| Weight | 6.09 kg |
| Volume | 142.6 liter |
| Colour | sky blue similar RAL 5015 |
| Material | PP |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | MB 8642 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 6.090000 |
| Note | Stück auf Palette - 36 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
-
SC I 2.0-119 F5. Screw-top jars Basic, White pail, dark-grey lid€3.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SC I 2.0-119 F3. Screw-top jars Basic, White pail, red lid€3.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SC I 2.0-119 F6. Screw-top jars Basic, White pail, white lid€3.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SC I 2.5-119 F1. Screw-top jars Basic, White pail, green lid€3.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











