ED 43/32. Euro containers with hinge lid, 40x30x33,5 cm
€18.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
ED 43/32
Manufacturer Nr.
ED 43/32
Outer dimensions L x W x H: 40 x 30 x 33,5 cmHandles: OpenSecurely closed
AUER Packaging's hinge-lid Euro container can be closed in next to no time thanks to its easy-to-use hinge system. This gives your goods the best possible protection from damage in transit and contamination.
AUER Packaging's hinge-lid Euro container can be closed in next to no time thanks to its easy-to-use hinge system. This gives your goods the best possible protection from damage in transit and contamination.
- Also stackable with lid
- Matched to Euro dimensions
- Sturdy hinges
- With open or closed hand grips
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
EDP 64/22 HG. Eurobehälter mit Scharnierdeckel Pro, 60x40x23,5 cm
€79.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ED 43/17 HG. Euro containers with hinge lid, 40x30x18,5 cm
€15.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 40 x 30 x 33.5 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 37 x 27 x 29.7 cm |
| Usable interior height in stack | 29.7 cm |
| Side design | Closed |
| Base design | Smooth, closed |
| Handles | open |
| Handles long side | closed |
| Made up of | 1x EG 43/32 BO 1x SD 43 |
| Volume | 30 liter |
| Weight | 2.01 kg |
| Note | New Design: handles with radius; base design smooth |
| Material | PP |
| Production information | Colour fluctuations are unavoidable due to raw material reasons |
| Colour | Container, Lid: silver grey similar RAL 7001 Hinges and Latches: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ED 43/32 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 2.010000 |
| Note | Stück auf Palette - 60 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
-
SB E 25-1003. Einsatzkästen für Sortimentsboxen, 26x10,4x6,3 cm€1.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SB E 25-3020. Einsatzkästen für Sortimentsboxen, 26x10,4x6,3 cm€1.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SB E 23-7001. Einsatzkästen für Sortimentsboxen, 15,6x10,4x6,3 cm€1.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
SB E 23-7016. Einsatzkästen für Sortimentsboxen, 15,6x10,4x6,3 cm€1.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











