WERA 5004404001. Kraftform Kompakt VDE 60 i SB, 1 x 5.5 x 154 mm
€8.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70692
Manufacturer Nr.
5004404001
Kraftform Kompakt VDE 60 i SB, 1 x 5.5 x 154 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness |
| WL70688 | 2.5 mm | 0.4 mm |
| WL70689 | 3 mm | 0.5 mm |
| WL70690 | 3.5 mm | 0.6 mm |
| WL70691 | 4 mm | 0.8 mm |
| WL70692 | 5 mm | 1 mm |
| WL70693 | 6.5 mm | 1.2 mm |
Description
VDE blade for Kraftform Kompakt handle/interchangeable blade system for lightning-fast blade replacement without special tools. Unit-tested tools according to IEC 60900. Unit-tested at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V.
- Kraftform compact VDE interchangeable blade for slotted screws
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with insertion bevel
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
- Conical cutting edge
Product details
| item number | WL70692 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 60 i SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004404001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 30 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screw | slot |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| blade width | 5 mm |
| blade thickness | 1 mm |
| Manufacturer Nr. | 5004404001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05073230001. Bit-Ratsche ¼", mit ¼"-Antrieb, 2-teilig€44.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05003883001. Steckschlüsseleinsatz-Satz, 1/4"-Antrieb, 9-teilig€37.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05022720001. Winkelschlüsselsatz, metrisch, Edelstahl, 9-teilig€43.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
