WERA 5004424001. Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 6 x 154 mm
€9.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70707
Manufacturer Nr.
5004424001
Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 6 x 154 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL70703 | 2.5 mm |
| WL70704 | 3 mm |
| WL70705 | 4 mm |
| WL70706 | 5 mm |
| WL70707 | 6 mm |
Description
VDE blade for Kraftform Kompakt VDE handle/interchangeable blade system for lightning-fast blade replacement without special tools. Unit test at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V. Wera Black Point tip provides precision fit and optimized corrosion protection.
- Kraftform compact VDE interchangeable blade for hexagon socket screws
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with insertion bevel
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
- For lightning-fast replacement without special tools
Product details
| item number | WL70707 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 64 i SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004424001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 60 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| hexagon socket | 6 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | hexagonal |
| Manufacturer Nr. | 5004424001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
-
Wera 05150102001. Schaumstoffeinlage VDE Schraubendreher Set 1, 16-teilig€105.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05136073001. Safe-Torque A 1 SHK Set 1, 1/4" Vierkant, 2-12 Nm, 20-teilig€417.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
