Bahco 901T-025-150. Torx, Screwdriver with T-handle, T25x138 mm
€11.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53594
Manufacturer Nr.
901T-025-150
TORX, Screwdriver with T-handle, T25x138 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL53587 | T6 |
| WL53588 | T7 |
| WL53589 | T8 |
| WL53590 | T9 |
| WL53591 | T10 |
| WL53592 | T15 |
| WL53593 | T20 |
| WL53594 | T25 |
| WL53595 | T27 |
| WL53596 | T30 |
| WL53597 | T40 |
| WL53598 | T45 |
| WL53599 | T50 |
Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- Screwdrivers with T-handle for Torx® screws
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for greater accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
- Integrated suspension eye
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL53594 |
| model | 901T-025-150 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 901T-025-150 |
| dimensions (LxWxH) | 198 mm x 120 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 60 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | T25 |
| handle length | 105 mm |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| tool length | 198 mm |
| handle diameter | 60 mm |
| blade length | 138 mm |
| Manufacturer Nr. | 901T-025-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 2047-1-5.5. Offset screwdriver, double-angled, slot 1.0X5.5X125 mm€7.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2047PR-1-2. Offset screwdriver, double-angled, PH-1 + 2, 100 mm€5.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2047-1.6-10. Offset screwdriver, double-angled, slotted 1.6X10.0X175 mm€12.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2047-2-12. Offset screwdriver, double-angled, slotted 2.0X12.0X200 mm€18.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost