Festo DHDS-32-A (1259493) Three-Point Gripper
FESTO
Original product
Net price (excl. VAT)
€681.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FES-1259493
Manufacturer no.
DHDS-32-A
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.DHDS-32-A
EAN4052568229306
Customs tariff number84798997
ConditionNew
Article
FES-1259493
Three-Point Gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€681.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HGPM-08-EZ-G8 (197563) Parallel Gripper
€244.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HGDT-35-A-G2 (540864) Three-Point Gripper
€975.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| size | 32 |
| Stroke per gripper jaw [mm] | 3,9 |
| Max. exchange precision [mm] | <= 0,2 mm |
| Max. gripper jaw play ax, ay [deg] | <= 0,2 deg |
| Max. gripper jaw play Sz [mm] | <= 0,02 mm |
| Rotational symmetry [mm] | <= 0,2 mm |
| Repeatability grippers [mm] | <= 0,04 mm |
| Quantity Gripper jaws | 3 |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | double acting |
| Gripper function | 3 point |
| Construction set up | lever Force controlled movement cycle |
| Position detection | For proximity switch |
| Open total gripping force at 6 bar [N] | 405 |
| Close total gripping force at 6 bar [N] | 345 |
| Operating pressure [bar] | 2 to 8 |
| Max. working frequency gripper [Hz] | <= 4 Hz |
| Min. opening time a 6 bar [ms] | 44 |
| Min. closing time at 6 bar [ms] | 51 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Information about operating and control medium | Oiled operation possible (required in further operations) |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | 5 to 60 |
| Open gripper jaws at gripping force of 6 bar [N] | 135 |
| Close gripper jaws at gripping force at 6 bar [N] | 115 |
| Mass inertia [kg/cm²] | 0,790 |
| Max. force on gripper jaws Fz static [N] | 150 |
| Max. torque on gripper jaws Mx static [Nm] | 9 |
| Max. torque on gripper jaws My static [Nm] | 9 |
| Max. torque on gripper jaws Mz static [Nm] | 9 |
| Lubrication interval guide elements [Mio SP] | 10 |
| Max. mass per external griper finger [g] | 150 |
| Product weight [g] | 276 |
| Fastening type | With Female thread and dowel pin |
| Pneumatic connection | M5 |
| Material information | RoHs compliant |
| Cover cap material | PA |
| Housing material | Aluminium wrought alloy Hard anodised |
| Gripper jaws material | High-alloyed stainless steels |
| Manufacturer Nr. | DHDS-32-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| EAN | 4052568229306 |
| Weight | 0.360000 |
| HS-Code | 84798997 |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought









