ZSF 22. T-groove (3.5mm) cylinder switch, 2-wire solid-state sensor, red LED
€19.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FL-ZSF-22
Manufacturer Nr.
ZSF 22
T-groove (3.5mm) cylinder switch, 2-wire solid-state sensor, red LED
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SIN M30-NB-15 S12. Ind. proximity switch, M 30, SN15 - M 12 plug (A-coded, 4-pole)
€62.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
KAB-DSUB25-10. D-Sub connecting cable, 25-pin, 10 m
€103.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: plastic, screw: metal
Connecting line:
PVC cable
Protection class:
IP 67
Temperature range:
-10 to +70 °C
Note:
The proximity switch with light emitting diode is used for the contactless position indicator of cylinders with magnetic pistons. It is mounted by pushing it in the T-groove of the cylinder and locking it using the threaded rod.
Suitable:
For cylinders / grippers with continuous T groove (3.5 mm)
Body: plastic, screw: metal
Connecting line:
PVC cable
Protection class:
IP 67
Temperature range:
-10 to +70 °C
Note:
The proximity switch with light emitting diode is used for the contactless position indicator of cylinders with magnetic pistons. It is mounted by pushing it in the T-groove of the cylinder and locking it using the threaded rod.
Suitable:
For cylinders / grippers with continuous T groove (3.5 mm)
| Version | 2-wire solid-state sensor, red LED |
| Operating voltage | 10 - 28 V (DC) |
| Switching | NO contact |
| Max. switching current [mA] | 50 |
| Max. capacity | 1,4 W |
| Connecting line | 3 m, 2x 0.18 mm² |
| Manufacturer Nr. | ZSF 22 |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571890971 |
| Weight | 46.000000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










