ESD SR.L. ESD system trolleys for rack boxes, unloaded
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€745.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ESD SR.L
Manufacturer no.
ESD SR.L
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.ESD SR.L
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ESD SR.L
Equipment: unloadedFor optimum work processes
The appeal of the ESD system trolley for rack boxes from AUER packaging lies in its simple handling. Rack boxes and material flow boxes can simply be hooked into the perfectly matched aluminium rail system. This ensures that you have everything you need for your work clearly arranged and on hand exactly where you need it.
The appeal of the ESD system trolley for rack boxes from AUER packaging lies in its simple handling. Rack boxes and material flow boxes can simply be hooked into the perfectly matched aluminium rail system. This ensures that you have everything you need for your work clearly arranged and on hand exactly where you need it.
- Stable aluminium profile
- High load-bearing capacity
- Lockable easy running rollers
Frequently Bought Together
-
This Item:
€745.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Fetra 9400. ESD table top carts. up to 600 kg, 2 shelves
€496.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 5390.T. ESD transport trolley, 5 shelves, 1000x600x1760 mm, 400 kg
€958.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions W x D x H | 112 x 65 x 135 cm |
| Design | one-sided |
| Equipment | unloaded |
| Material | Aluminium / Stahl / Kunststoff / MPX |
| Suitable for | Rack boxes 9 cm high |
| Colour | traffic black similar RAL 9017 |
| Weight | 31.25 kg |
| Design wheel | 4 steering castors with wheel stop |
| Special volume resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm/cm |
| Execution | ESD (antistatic) |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ESD SR.L |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 31.250000 |
| Note | Stück auf Palette - |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










