Knipex 98 26 15. Screwdriver for Torx screws TX15, black oxide finish, insulated, 185 mm
€7.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62261
Manufacturer Nr.
98 26 15
Screwdriver for Torx screws TX15, black oxide finish, insulated, 185 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL62260 | TX10 |
| WL62261 | TX15 |
| WL62262 | TX20 |
| WL62263 | TX25 |
| WL62264 | TX30 |
Screwdriver for Torx® screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: TX15 - Blade length: 80mm - Handle length: 107mm - Uninsulated blade length: 15mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62261 |
| model | 98 26 15 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 26 15 |
| dimensions (LxWxH) | 315 mm x 37 mm x 36 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| type of screw | TX15 |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 185 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 26 15 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
-
Knipex 14 26 160. wire stripper, chrome-plated, insulated 160 mm€39.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -