WERA 5004421001. Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 3 x 154 mm
€7.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70704
Manufacturer Nr.
5004421001
Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 3 x 154 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL70703 | 2.5 mm |
| WL70704 | 3 mm |
| WL70705 | 4 mm |
| WL70706 | 5 mm |
| WL70707 | 6 mm |
Description
VDE blade for Kraftform Kompakt VDE handle/interchangeable blade system for lightning-fast blade replacement without special tools. Unit test at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V. Wera Black Point tip offers precision fit and optimized corrosion protection.
- Kraftform compact VDE interchangeable blade for hexagon socket screws
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with insertion bevel
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
- For lightning-fast replacement without special tools
Product details
| item number | WL70704 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 64 i SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004421001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 60 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| hexagon socket | 3 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | hexagonal |
| Manufacturer Nr. | 5004421001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
-
Wera 05003972001. Bitnuss-Satz TORX®, mit Haltefunktion, 3/8"-Antrieb, 9-teilig€88.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05003641001. Verbindungsteil, 1/2", 5/16", 5/16" x 1/2" x 50 mm€43.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05136493001. Falttasche Kraftform Kompakt Turbo 19, leer, 200 x 80 mm€14.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost