WERA 5004423001. Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 5 x 154 mm
€8.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70706
Manufacturer Nr.
5004423001
Kraftform Kompakt VDE 64 i SB, 5 x 154 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL70703 | 2.5 mm |
| WL70704 | 3 mm |
| WL70705 | 4 mm |
| WL70706 | 5 mm |
| WL70707 | 6 mm |
Description
VDE blade for Kraftform Kompakt VDE handle/interchangeable blade system for lightning-fast blade replacement without special tools. Unit test at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V. Wera Black Point tip offers precision fit and optimized corrosion protection.
- Kraftform compact VDE interchangeable blade for hexagon socket screws
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with insertion bevel
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
- For lightning-fast replacement without special tools
Product details
| item number | WL70706 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 64 i SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004423001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 60 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| hexagon socket | 5 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | hexagonal |
| Manufacturer Nr. | 5004423001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05004063001. Metal-Knarre mit Durchsteckvierkant mit 1/2"-Antrieb, 1/2" x 281 mm€77.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


