Safeguard SG-SF-ROSA-ABL-0,09-250X300. ESD tubular film pink permanently conductive, roll, 250 mx300 mm, thickness 0.09 mm
€155.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL24864
Manufacturer Nr.
SG-SF-ROSA-ABL-0,09-250X300
ESD-Schlauchfolie rosa permanent ableitend, Rolle, 250 mx300 mm, Stärke 0,09 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€155.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Safeguard SG-LPT-ROSA-ABL-55-150X1000. ESD bubble wrap, pink conductive, width 1000 mm, 150 m roll
€170.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 3230256. CARBOSTAT ESD tubular film, conductive - with print, width 400 mm, 250 m roll
€266.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Description
SafeGuard's pink ESD films are ideal for the professional packaging of products within an ESD protection zone and serve primarily as dust protection. The ESD foil is printed with the ESD and recycle symbol, the lot number and the SafeGuard logo.
- Polyethylene pink with ESD and recycle symbol, LOT-No.
- amine-free, weldable, permanently conductive
Product details
| item number | WL24864 |
| manufacturer | SAFEGUARD |
| model | SafeGuard ESD |
| length | 250000 mm |
| width | 300 mm |
| order unit | roll |
| content unit | 250 m |
| material | polyethylene |
| zip | no |
| property packaging | permanent dissipative |
| film thickness | 0,09 mm |
| colour manufacturer | pink |
| Execution | ESD (antistatic) |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | SG-SF-ROSA-ABL-0,09-250X300 |
| Manufacturer | Safeguard |
| Weight | 0.009900 |
| GPSR manufacturer information | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Safeguard
-
-
Safeguard SG-ES-3X4BA-GE. ESD earthing plug, 3x4 mm banana plug socket, yellow€12.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Safeguard SG-EP-3X10DK-GE. ESD earthing point, 3x10 mm push button, yellow€10.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










