C.K T3772 1D120. Sensoplus ESD snipe nose pliers, with cut, 130 mm
€30.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL10922
Manufacturer Nr.
T3772 1D120
Sensoplus ESD snipe nose pliers, with cut, 130 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 34 42 130 ESD. ESD Precision Electronic Gripping Pliers, flat
€44.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 26 22 200 SB. Flachrundzange mit Schneide (Storchschnabelzange) mit Mehrkomponenten-Hüllen, 40° abgewinkelt, schwarz atramentiert, 200 mm (SB-Karte/Blister)
€27.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip shape | tool length |
| WL10925 | smooth | 130 mm |
| WL10922 | serrated | 130 mm |
| WL21354 | bent / smooth | 130 mm |
| WL10947 | serrated | 155 mm |
| WL17727 | bent / serrated | 155 mm |
- Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
- Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
- Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
- Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
- Ergonomically designed two-component handle, non-slip for increased comfort and better handling
- Fully ESD compliant, dissipative in all areas
- According to IEC 61340 5.1 & 5.2
- Inner jaw surface: With cut
- jaw length: 23 mm
- total length: 130 mm
Product details
| item number | WL10922 |
| model | 3772-1D-120 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3772 1D120 |
| width | 75 mm |
| height | 6 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 205 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| tip shape | serrated |
| VDE | no |
| ESD safe | yes |
| tool length | 130 mm |
| type of pliers | needle-nosed pliers |
| Manufacturer Nr. | T3772 1D120 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from C.K
-
C.K T4877X 10. Xonic screwdriver for Torx screws, T10x80 mm, 177 mm€5.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
C.K T4877X 15. Xonic screwdriver for Torx screws, T15x80 mm, 177 mm€5.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost









