C.K T3781. Precision side cutters, with bevel, 115 mm
€35.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL10958
Manufacturer Nr.
T3781
Precision side cutters, with bevel, 115 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€35.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi CS 30 D. Scissors for electronics, 144 mm
€14.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 592E. Waver Erem 592E Side Cutter - Pointed Relieved Head Strong Sharp And Precise
€83.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
- Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
- Induction hardened cutting edges for long life
- Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
- Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
- PVC handles for comfort and grip
- Tip Head shape
- Wade version: With wade
- cutting edge length: 13 mm
- total length: 115 mm
- Cutting capacities Wires: Hard: 0.3 mm / Medium hard: 1.0 mm / Soft: 1.5 mm
Product details
| item number | WL10958 |
| model | 3781 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3781 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 73 mm x 8 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 160 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| Cut form | large bevel |
| tool length | 115 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | T3781 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from C.K
-
C.K T2362D. ESD insertion tweezers, curved, type 12A.SA ESD, 120 mm€27.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T2364. Gripping tweezers, square flat tips, type 127.SA, 105 mm€21.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T2354. Assembly tweezers, ro withed inside, type 578.SA, 115 mm€22.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T2360. Assembly tweezers, straight, type 2A.SA, 120 mm€18.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










