Lindström RX 8168. Ergo precision side cutters ESD, flattened head, L, ultra-flush
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€94.07
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL70880
Manufacturer no.
RX 8168
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.RX 8168
ConditionNew
Article
WL70880
ERGO precision side cutters ESD, flattened head, L, ultra-flush
Frequently Bought Together
-
This Item:
€94.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 95 32 100. Cable cutter (ratchet principle) with telescopic legs, 680 mm
€763.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi TR 30 58 A. Side cutter, pointed with safety clip, D = 1.6 mm
€11.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cut form | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15991 | large bevel | oval | 0,2 - 1 mm |
| WL15993 | small bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL15995 | without bevel | oval | 0,1 - 0,8 mm |
| WL15999 | large bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16001 | small bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16003 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16019 | large bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16022 | small bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL16024 | without bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL18746 | large bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL18747 | small bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18748 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16005 | large bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16007 | small bevel | pointed | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16009 | without bevel | pointed | 0,1 - 1 mm |
| WL16011 | large bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1 mm |
| WL16013 | small bevel | sharpened to a point | 0,1 - 1 mm |
| WL16015 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52716 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70874 | with bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70875 | small bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70876 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
| WL70877 | small bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70878 | with bevel | pointed | 0,4 - 1,5 mm |
| WL70879 | small bevel | pointed | 0,3 - 1,5 mm |
| WL70880 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
- ERGO™ precision side cutters with tapered, flattened head.
- ESD-safe ergonomic 2-component handles
- Cutting styles: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
- Cutting capacity specification refers to copper
- Cutting capacity: 0.1 mm to 0.8 mm and 0.2 mm to 1 mm respectively
- Material: high performance steel alloy
- Phosphated
- Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
- Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
- Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
- ESD-safe handles with soft surface and firm core
- Opening spring with three different settings for spring tension and opening width
- Ideal for working in hard-to-reach places or for finishing work
Product details
| item number | WL70880 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | RX 8168 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 180 mm x 90 mm |
| order unit | piece |
| Cut form | without bevel |
| ESD safe | yes |
| Jaw shape | pointed |
| Cutting edge design | without bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,3 - 1,25 mm |
| tool length | 147 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | RX 8168 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










