C.K T4718ESD 08. Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T08x70 mm, 150 mm
€6.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11037
Manufacturer Nr.
T4718ESD 08
Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T08x70 mm, 150 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL11037 | TX08 & 70 mm |
| WL25239 | TX08 & 200 mm |
| WL11038 | TX09 & 70 mm |
| WL11039 | TX10 & 80 mm |
| WL11040 | TX15 & 80 mm |
| WL11041 | TX20 & 90 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to IEC61340 5.1 & 5.2
- Size: TX 08
- Visible blade length: 70 mm
- total length: 150 mm
Product details
| item number | WL11037 |
| model | 4718ESD-TX08x70 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4718ESD 08 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 26 mm x 26 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | yes |
| type of screw | TX08 |
| tool length | 150 mm |
| usage screwdriver | TORX-screws |
| blade length | 70 mm |
| Manufacturer Nr. | T4718ESD 08 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T4725-040. Screwdriver Triton XLS slot, 4x100 mm, 200 mm€3.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4725-055. Screwdriver Triton XLS slot, 5.5x250 mm, 250 mm€4.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4725-030. Screwdriver Triton XLS slot, 3x75 mm, 164 mm€2.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4723-2250. Screwdriver Triton XLS Pozidriv, PZ2x250 mm, 358 mm€6.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost