C.K T4718ESD 15. Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T15x80 mm, 170 mm
€6.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11040
Manufacturer Nr.
T4718ESD 15
Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T15x80 mm, 170 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL11037 | TX08 & 70 mm |
| WL25239 | TX08 & 200 mm |
| WL11038 | TX09 & 70 mm |
| WL11039 | TX10 & 80 mm |
| WL11040 | TX15 & 80 mm |
| WL11041 | TX20 & 90 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to IEC61340 5.1 & 5.2
- Size: TX 15
- Visible blade length: 80 mm
- total length: 170 mm
Product details
| item number | WL11040 |
| model | 4718ESD-TX15x80 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4718ESD 15 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 29 mm x 29 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | yes |
| type of screw | TX15 |
| tool length | 170 mm |
| usage screwdriver | TORX-screws |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | T4718ESD 15 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T3757ESD 2. ESD precision stripper, adjustable 0.25 - 0.80 mm, 98 mm€37.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K 430005. Crimping tool for wire end sleeves, 0.25-2.5 mm2, 145 mm€22.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3703D. Sensoplus ESD electronics pliers set, 6 pieces, 235x150x30 mm€246.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -