C.K 430005. Crimping tool for wire end sleeves, 0.25-2.5 mm2, 145 mm
€22.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL10873
Manufacturer Nr.
430005
Crimping tool for wire end sleeves, 0.25-2.5 mm², 145 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 52 10. Crimping pliers, also for two-hand operation, black oxide finish, for coaxial, BNC and TNC connectors, 250 mm
€146.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 90 14. Crimping set 97 90 14 for ferrules, 0.14 to 16 mm2, incl. Twistor crimping pliers and PreciStrip16 stripping pliers in a case
€390.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Developed for secure and firm crimping of ferrules
- Hardened and tempered high-alloy steel
- Matt chrome-plated for corrosion protection
- Contour grips with slip-off protection attachments for comfort and safety
- Capacity: 0.25-2.5 mm² / AWG 23-13
- length: 145 mm
Product details
| item number | WL10873 |
| model | 3645 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | 430005 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 56 mm x 17 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 220 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 145 mm |
| type of pliers | manual crimping tool |
| Manufacturer Nr. | 430005 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










