Bahco BE-7808. Ergo Socket wrench for hexagon head screws with long seat and rubber handle, 8 mmx125 mm
€20.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16058
Manufacturer Nr.
BE-7808
ERGO Socket wrench for hexagon head screws with long seat and rubber handle, 8 mmx125 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL16053 | 3 mm | 125 mm |
| WL16065 | 3,5 mm | 125 mm |
| WL16054 | 4 mm | 125 mm |
| WL16066 | 4,5 mm | 125 mm |
| WL16055 | 5 mm | 125 mm |
| WL16067 | 5.5 mm | 125 mm |
| WL16056 | 6 mm | 125 mm |
| WL16057 | 7 mm | 125 mm |
| WL16058 | 8 mm | 125 mm |
| WL16059 | 9 mm | 125 mm |
| WL16060 | 10 mm | 125 mm |
| WL16061 | 11 mm | 125 mm |
| WL16062 | 12 mm | 125 mm |
| WL16063 | 13 mm | 125 mm |
| WL16064 | 14 mm | 125 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With long holder for hexagon bolts and nuts
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL16058 |
| model | BE 7808 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7808 |
| dimensions (LxWxH) | 60 mm x 90 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screw | hexagonal |
| VDE | no |
| hexagon socket | 8 mm |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 247 mm |
| blade length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7808 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB602-900. Non-sparking nail iron made of copper beryllium, 22 mmx935 mm€1,170.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB602-760. Non-sparking nail iron made of copper beryllium, 22 mmx760 mm€1,053.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB602-600. Non-sparking nail iron made of copper beryllium, 20 mmx600 mm€314.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB602-460. Non-sparking nail iron made of copper beryllium, 16 mmx460 mm€383.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost