Bahco BE-8010S. Ergo Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified 0.4 mmx2.5 mmx75 mm
€8.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16076
Manufacturer Nr.
BE-8010S
ERGO Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified 0.4 mmx2.5 mmx75 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness | blade length |
| WL16076 | 2.5 mm & 0.4 mm | 2.5 mm |
| WL16088 | 3 mm & 0.5 mm | 2.9 mm |
| WL18286 | 3.5 mm & 0.6 mm | 3.43 mm |
| WL16081 | 4 mm & 0.8 mm | 100 mm |
| WL16082 | 5.5 mm & 1 mm | 125 mm |
| WL21092 | 8 mm & 1.2 mm | 175 mm |
| WL53456 | 10 mm & 1.6 mm | 200 mm |
| WL53458 | 12 mm & 2 mm | 200 mm |
| WL53690 | 6.5 mm & 1.2 mm | 150 mm |
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ Screwdrivers for slotted screws
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from 2.5 to 3.5
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- Standards: ISO 2380/DIN 5264
Product details
| item number | WL16076 |
| model | BE 8010S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8010S |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| Blade thickness | 0.4 mm |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| Handle width | 17 mm |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| packaging mass | piece |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 2.5 mm |
| blade width | 2.5 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8010S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco BE-8608. Ergo Phillips screwdriver with 3-component handle, PH0 × 200 mm€8.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


