Bahco BE-8910. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T10 × 75 mm
€9.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16126
Manufacturer Nr.
BE-8910
ERGO TORX screwdriver with 3-component handle, T10 × 75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL28325 | TX04 | 75 mm |
| WL16123 | TX07 | 75 mm |
| WL16125 | TX09 | 75 mm |
| WL16126 | TX10 | 75 mm |
| WL16128 | TX15 | 100 mm |
| WL16130 | TX20 | 100 mm |
| WL16134 | TX27 | 125 mm |
| WL16135 | TX30 | 150 mm |
| WL53709 | TX40 | 150 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from T4 to T9
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL16126 |
| model | BE 8910 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8910 |
| dimensions (LxWxH) | 260 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| handle length | 122 mm |
| type of screw | TX10 |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| Handle width | 17 mm |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8910 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB106-150. Non-sparking 4.11/16" copper beryllium impact box wrench, 480 mm€3,011.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-146. Copper beryllium 4.9/16" non-sparking impact box wrench, 450 mm€3,011.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-156. Non-sparking 4.7/8" copper beryllium impact box wrench, 480 mm€3,011.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-144. Non-sparking 4-1/2" impact ring wrench made of copper beryllium, 450 mm€2,417.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost