Lindström MA500-2A. ESD Torque Screwdriver Micro 1/4", adjustable, 40-200 cNm
€312.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL18842
Manufacturer Nr.
MA500-2A
ESD Torque Screwdriver Micro 1/4", adjustable, 40-200 cNm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€312.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
WERA 5075605001. Torque wrench A 6 Click-Torque A6
€118.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
WERA 5074780001. 7430 ESD 10,0 - 34,0 Ncm, adjustable torque screwdriver
€149.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
User-friendly design, pleasant to use. With torque-limiting cam coupling for repeatability and precision. Easy to read window scale. Quick and accurate torque adjustment with the easy to remove adjustment ring.
- Accuracy: +/- 6% according to DIN / ISO 6789 / EN 26789/1994
- 1/4" hexagonal spring bit holder, non-magnetic, to prevent damage to sensitive components in electronic environments (1/4" 6.3 DIN 3126 / ISO 1174)
- With adapter to accept 1/4" socket wrench inserts (1/4" 6.3 DIN 3120 / ISO 1174)
- All models are tested ESD safe (IEC 61340-5-1 / EN 100015-1)
Product details
| item number | WL18842 |
| model | MA500-2A |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | MA500-2A |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | torque screwdriver |
| type of screw | hexagonal |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Torque Nm | 40-200cNm |
| tool length | 157 mm |
| blade width | 9.7 mm |
| Manufacturer Nr. | MA500-2A |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström HS 8141. Precision side cutters ESD with oval head, S, Flush€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8137. Precision side cutters ESD pointed & flattened, XS, Flush€66.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8136. Precision side cutters ESD pointed & flattened, XS, Mirco-Bevel€66.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8152. Precision side cutters ESD with oval head, M, Ultra Flush€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










