Lindström HS 8141. Precision side cutters ESD with oval head, S, Flush
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€78.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL70899
Manufacturer no.
HS 8141
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.HS 8141
ConditionNew
Article
WL70899
Precision side cutters ESD with oval head, S, Flush
Frequently Bought Together
-
This Item:
€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 2412E. Waver Erem 2412E Side Cutter Oval Head, Fits for all cutting applications, 130 mm
€85.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 12 115. Electronics side cutter, with bevel, 115 mm
€40.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Precision side cutters HS-series
- Soft ESD-safe foam handles with opening spring
- Cutting forms: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
- Cutting capacity specification refers to copper
- Suitable for cutting copper wires
- Material: high performance steel alloy
- Phosphated
- Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
- Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
- Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
- Ideal for working on cable harnesses and printed circuit boards
Product details
| item number | WL70899 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | HS 8141 |
| dimensions (LxWxH) | 285 mm x 120 mm x 82 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| Cutting edge design | with fine bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 1,25 mm |
| Jaw shape | oval |
| tool length | 142.30000000000001 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | HS 8141 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought









