C.K T4718ESD 0820. Screwdriver Triton ESD Safety Torx 08x200 mm, 280 mm
€6.47
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL25239
Manufacturer Nr.
T4718ESD 0820
Screwdriver Triton ESD Safety Torx 08x200 mm, 280 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL11037 | TX08 & 70 mm |
| WL25239 | TX08 & 200 mm |
| WL11038 | TX09 & 70 mm |
| WL11039 | TX10 & 80 mm |
| WL11040 | TX15 & 80 mm |
| WL11041 | TX20 & 90 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD-compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to IEC61340 5.1 & 5.2
- Size: TX 08
- Visible blade length: 200 mm
- total length: 280 mm
Product details
| item number | WL25239 |
| model | 4718ESD-TX08x200 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4718ESD 0820 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 26 mm x 26 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | yes |
| type of screw | TX08 |
| tool length | 280 mm |
| usage screwdriver | TORX-screws |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | T4718ESD 0820 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T2347D. ESD precision tweezers, straight, type 00.SA ESD, 122 mm€21.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
C.K T2351. Assembly tweezers, ro withed inside, type 582.SA, 115 mm€22.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T2347. Precision tweezers, straight, type 00.SA, 123 mm€16.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost