Thermaltronics PM75C301. Soldering tip conical 0,5mm (0,02")
€12.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL38094
Manufacturer Nr.
PM75C301
Soldering tip conical 0,5mm (0,02")
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics PM80LR400. Soldering tip bevelled 60°, long range 1.0mm (0.04")
€12.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics PM60CH178. Soldering tip chisel 30° 1.0mm (0.04")
€12.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Soldering tip series P
- for: TMT-2000PS, MFR-PS1100, MFR-PS2200, MFR-PS1K, MFR-PS2K
- RoHS compliant / lead-free
- replaces Metcal Article No. SFP-CN05
Product details
| item number | WL38094 |
| model | PM75C301 |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | PM75C301 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 174 mm x 35 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 6.9 in x 1.4 in x 0.5 in |
| order unit | piece |
| product series | P-Soldering tip series, 350°C - 398°C |
| temperature range °C | 350–398 °C |
| soldering tip or desoldering tip | soldering tip |
| tip length | 5 mm |
| tip length in inches | 0.2 in |
| tip width | 0.5 mm |
| tip width in inches | 0.02 in |
| tip shape | conical |
| suitable handle | SHP-P, SHP-PM |
| Manufacturer Nr. | PM75C301 |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Thermaltronics
-
Thermaltronics M70TZ160. pair of tweezers blade 15,75mm (0,62")€66.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M70TZ220. pair of tweezers blade 22,10mm (0,87")€66.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M70TZ100. pair of tweezers blade 10,41mm (0,41")€66.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics M70TZ025. pair of tweezers, blade shape, tinned area 2.03mm (0.08")€27.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










