Bahco NSB304-3-150. Non-sparking Ergo Pozidriv screwdriver made of copper beryllium, PZ3x150
€92.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53214
Manufacturer Nr.
NSB304-3-150
Non-sparking ERGO Pozidriv screwdriver made of copper beryllium, PZ3x150
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB301-5-100. Ergo Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 1x5x100
€90.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB304-4-300. Non-sparking Ergo Pozidriv copper beryllium screwdriver, PZ4x300
€101.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53206 | PH0 | 65 mm |
| WL53207 | PH1 | 120 mm |
| WL53208 | PH2 | 125 mm |
| WL53209 | PH3 | 150 mm |
| WL53210 | PH4 | 300 mm |
| WL53211 | PZ0 | 50 mm |
| WL53212 | PZ1 | 100 mm |
| WL53213 | PZ2 | 125 mm |
| WL53214 | PZ3 | 150 mm |
| WL53215 | PZ4 | 300 mm |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. ERGO™ Pozidriv screwdrivers made of copper beryllium, PZ3 x 150 .
- Made from copper beryllium
- Developed according to the scientific ERGO™ process
- Screwdrivers for Pozidriv screws
- Handle made of antistatic plastic
- Manufactured according to the specifications of the ISO 8764 standard
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Three-component handle with strong core, provides a firm grip and maximum operating comfort with optimum power transmission
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53214 |
| model | NSB304-3-150 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB304-3-150 |
| dimensions (LxWxH) | 275 mm x 35 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| Handle width | 36 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screw | PZ3 |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | NSB304-3-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco NSB411-200. Copper beryllium pipe wrench for gas pipes, non-sparking, 200 mm€261.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-300. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 300 mm€412.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB405-160. Ro with nose pliers made of copper beryllium, non-sparking, 150 mm€258.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-250. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 250 mm€281.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










