Bahco NSB500-2000-FB. Mallet with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 2 kg
€573.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53243
Manufacturer Nr.
NSB500-2000-FB
Mallet with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 2 kg
Frequently Bought Together
-
This Item:
€573.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB506-300. engineer's hammer with ball peen, copper beryllium head and wooden handle, non-sparking, 300 g
€109.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB512-900-FB. Welding hammer with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 900 g
€375.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Tool head weight |
| WL53240 | 1 kg |
| WL53241 | 1.5 kg |
| WL53243 | 2 kg |
| WL53245 | 2.5 kg |
| WL53247 | 3 kg |
| WL53248 | 3.5 kg |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Mallet with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 2 kg.
- Made of copper beryllium
- German form
- Two-component fibreglass handle
- Meets the product standards according to UNE 16590
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53243 |
| model | NSB500-2000-FB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB500-2000-FB |
| dimensions (LxWxH) | 370 mm x 133 mm x 48 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | Club hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 48 mm |
| Tool head weight | 2 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB500-2000-FB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 7800DM-24. 1/2" Steckschlüssel-Einsatz, 12kant, SW 24 mm€9.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco SW79. Steckschlüssel-Satz 1/4" und 1/2", metrisch, Sechskantprofil€271.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1-160-08-1-2. ERGO™-Vierkantfeile, Bastardhieb 200 mm€11.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 808050S-18. Bit-Ratschen-Schraubendreher-Satz, 18-teilig€44.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










