Bahco NSB500-2500-FB. Mallet with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 2.5 kg
€758.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53245
Manufacturer Nr.
NSB500-2500-FB
Mallet with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 2.5 kg
Frequently Bought Together
-
This Item:
€758.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB504-300-FB. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 300 g
€132.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB502-1500-FB. Sledge hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, spark free, 1.5 kg
€392.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Tool head weight |
| WL53240 | 1 kg |
| WL53241 | 1.5 kg |
| WL53243 | 2 kg |
| WL53245 | 2.5 kg |
| WL53247 | 3 kg |
| WL53248 | 3.5 kg |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Mallet with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 2.5 kg.
- Made of copper beryllium
- German form
- Two-component fibreglass handle
- Meets the product standards according to UNE 16590
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53245 |
| model | NSB500-2500-FB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB500-2500-FB |
| dimensions (LxWxH) | 700 mm x 150 mm x 52 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | Club hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 52 mm |
| Tool head weight | 2.5 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB500-2500-FB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco NSB106-64. Non-sparking 2" copper beryllium impact box wrench, 250 mm€488.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-66. Non-sparking 2.1/16" impact ring wrench made of copper beryllium, 265 mm€637.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-60. Non-sparking 1.7/8" copper beryllium impact box wrench, 235 mm€487.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-62. Non-sparking 1.15/16" copper beryllium impact box wrench, 250 mm€567.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










