Bahco NSB502-10000-FB. Sledge hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, spark free, 10 kg
€2,381.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53250
Manufacturer Nr.
NSB502-10000-FB
Sledge hammer with copper beryllium head and fiberglass handle, spark free, 10 kg
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,381.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB502-1000-FB. Sledge hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, spark free, 1 kg
€278.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB506-300. engineer's hammer with ball peen, copper beryllium head and wooden handle, non-sparking, 300 g
€109.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Tool head weight & head width |
| WL53250 | 10 kg & 82 mm |
| WL53251 | 1 kg & 40 mm |
| WL53252 | 12 kg & 85 mm |
| WL53253 | 1.5 kg & 44 mm |
| WL53254 | 2 kg & 50 mm |
| WL53255 | 2.5 kg & 52 mm |
| WL53256 | 3 kg & 56 mm |
| WL53257 | 4.5 kg & 64 mm |
| WL53258 | 0.45 kg & 30 mm |
| WL53259 | 5 kg & 65 mm |
| WL53260 | 6.8 kg & 71 mm |
| WL53261 | 8 kg & 75 mm |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Sledge hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 10 kg.
- Made of copper beryllium
- Two-component fibreglass handle
- Meets the product standards according to UNE 16590
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53250 |
| model | NSB502-10000-FB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB502-10000-FB |
| dimensions (LxWxH) | 900 mm x 220 mm x 82 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | Sledge Hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 82 mm |
| Tool head weight | 10 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB502-10000-FB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 900T-050-150. hexagon screwdriver with T-handle, 5 mm × 138 mm€12.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-040-150. hexagon screwdriver with T-handle, 4 mm × 138 mm€11.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-030-100. hexagon screwdriver with T-handle, 3 mm × 100 mm€10.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-025-100. hexagon screwdriver with T-handle, 2.5 mm × 100 mm€10.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










