Bahco NSB504-2000-FB. Engineer's hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, non-sparking, 2 kg
€530.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53265
Manufacturer Nr.
NSB504-2000-FB
Engineer's hammer with copper beryllium head and fiberglass handle, non-sparking, 2 kg
Frequently Bought Together
-
This Item:
€530.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB504-500-FB. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 500 g
€137.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB502-10000-FB. Sledge hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, spark free, 10 kg
€2,381.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | width | Tool head weight | head width | length |
| WL53262 | 135 mm | 1 kg | 35 mm | 355 mm |
| WL53263 | 60 mm | 0.1 kg | 16 mm | 280 mm |
| WL53264 | 160 mm | 1.5 kg | 40 mm | 400 mm |
| WL53265 | 170 mm | 2 kg | 45 mm | 400 mm |
| WL53266 | 80 mm | 0.2 kg | 22 mm | 280 mm |
| WL53267 | 100 mm | 0.3 kg | 23 mm | 280 mm |
| WL53268 | 112 mm | 0.5 kg | 28 mm | 310 mm |
| WL53269 | 130 mm | 0.8 kg | 33 mm | 355 mm |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 2 kg.
- Made of copper beryllium
- Two-component fibreglass handle
- Meets the product standards according to DIN 1041
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53265 |
| model | NSB504-2000-FB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB504-2000-FB |
| dimensions (LxWxH) | 400 mm x 170 mm x 47 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | engineer's hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 45 mm |
| Tool head weight | 2 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB504-2000-FB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco NSB104-98. Non-sparking 98 mm copper beryllium impact box wrench, 410 mm€1,884.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-92. Non-sparking 92 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 380 mm€1,650.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-94. Non-sparking 94 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 390 mm€1,650.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-95. Non-sparking 95 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 390 mm€1,452.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










